Świat Delfinów

Czy delfin naprawdę jest tak inteligentny? Naukowcy odkryli w jego mózgu takie same sieci neuronów, jakie u człowieka odpowiadają za powstanie emocji, zdolność empatii i odczuwanie potrzeb społecznych. Delfiny rozumieją komendy, które człowiek przekazuje im gestami – nawet w przypadku, jeśli gesty są układane w skomplikowane kombinacje. Delfiny rozumieją zatem nie tylko „słowa”, ale i „zdania”

.

  • Delfiny są ssakami morskimi, należą do rodziny waleni (tak jak orki, wieloryby czy morświny)
  • Dorosły delfin waży ok. 350 kg
  • Pożywieniem są ryby, drobne skorupiaki, głowonogi. Delfiny połykają w całości swoją ofiarę, jedzą ok. 15 kg dziennie.
  • Mają 88 gładkich zębów, które nie służą do rozszarpywania ofiary
  • Długość życia delfina wynosi 25-40 lat
  • Sposób polowania: Najczęściej polują grupowo, po zlokalizowaniu łąwicy ryb delfiny okrążają je, pływając bardzo szybko, coraz bardziej zaciskając kręgi, zmuszając tym samym ryby do podpłynięcia blisko powierzchni wody i tam zjadają je. Często też zabijają swoje ofiary emitując bardzo silne dźwięki, ogłuszając je śmiertelnie. Dzięki echolokacji (metoda wykorzystywania dźwięków w celu zdobywania pożywienia) delfin potrafi zlokalizować położenie zdobyczy, która jest bardzo daleko od niego. Woda to doskonały przewodnik dźwięków. Strumień dźwięków wytwarzanych przez delfiny odbija się od przedmiotów i powraca jak echo do delfina, lokalizując położenie zdobyczy.
  • Jest ok. 40 różnych gatunków delfinów, dzieli się je na: oceaniczne, przybrzeżne, rzeczne.
  • Mają b. dobry wzrok (szerokie pole widzenia, zarówno pod wodą jak i na powierzchni). Widzą kolory.
  • Uszy delfina osadzone są blisko oczu, są mało widoczne
  • Delfiny nigdy nie śpią. Mają mózg zbudowany w taki sposób, że gdy jedna półkula mózgowa czuwa, to druga w tym czasie „śpi i odpoczywa” i odwrotnie. Gdyby delfin zasnął pod wodą to mógłby się udusić. Delfiny mają płuca i każdy oddech biorą intencjonalnie.
  • Mają zdolność do emitowania ultradźwięków
  • Delfiny to zwierzęta stadne, pływają w dużych grupach, zwanych “rodzinami”, ok 30-60 osobników, ale też ok 1000 delfinów. Ułatwia im to polowanie i chroni przed wrogami np. rekinami. Rzadko spotyka się samotnie pływające delfiny.
  • Potrafią komunikować się między sobą. Ostatnio naukowcy stwierdzili, że delfiny posługują się różnymi dialektami językowymi. Inaczej komunikują się między sobą delfiny, żyjące w Australii, a inaczej te, które żyją w USA. W związku z tym, gdy spotkają się ze sobą dwa delfiny, zamieszkujące różne strony świata, mogą mieć problemy z porozumiewaniem się. Świadczy to o bardzo dobrze rozwiniętej inteligencji tych ssaków.
  • Potrafią osiągnąć pod wodą prędkość ok 50 km/h.
  • Potrafią wstrzymać powietrze na ok 15 min. i zanurkować na głębokość ok 300 m na jednym wdechu.

 

 

To jedne z najbardziej fascynujących okazów wodnej fauny. Uważa się je za jedne z najinteligentniejszych zwierząt na Ziemi, a niektóre ludy twierdzą wręcz, że delfin to istota magiczna.

Delfiny prawdopodobnie ewoluowały z lądowych ssaków

50 milionów lat temu delfinowy protoplasta doskonale znał ląd i był całkiem konkretnym „bad-assem”. Przypominał wilka i podobnie jak wilk, był urodzonym myśliwym. Szczególnie upatrzył sobie okolice akwenów – polował na ryby, które zapuściły się w okolice płytkich wód. Z czasem szanowny przedstawiciel pradawnego delfiniego rodu ewoluował. Do dziś jednak można zauważyć pewne pamiątki po lądowym ssaku – wystarczy przyjrzeć się kostnej budowie ich płetw.

Delfin potrafi pływać i spać jednocześnie

Przez 8 godzin mózg delfina pracuje całkiem normalnie. Później czas na nieco odpoczynku. Zamiast udać się na poszukiwania wygodnego lokum, które musiałoby być bezpieczne i znajdować się na powierzchni wody (ssaki te muszą zaczerpnąć powietrza co ok. 15 minut), delfin wyłączy lewą półkulę mózgu. Po 8 godzinach odpoczynku uaktywni ją i da odpocząć prawej półkuli. Przez cały ten czas zwierzak pozostaje przytomny i nie zaniecha swych delfinich obowiązków.

 

Delfiny mają swój język

Podobnie jak ludzie, delfiny porozumiewają się między sobą za pomocą własnego języka. Rozróżniono dwie metody komunikacji międzydelfiniej. Jedną z nich jest język niewerbalny – to głównie gesty wykonywane płetwami, figury, czy nawet całe „taneczne” układy. Równie ciekawy jest ich system komunikacji werbalnej – to sygnały, często ultradźwiękowe piski. Do dziś trwają prace nad pełnym rozszyfrowaniem tego języka. Wszystko bowiem wskazuje na to, że wysokie świsty i pozornie przypadkowe dźwięki wydawane przez te ssaki, układają się w... całe zdania. Póki co zarejestrowano przeszło półtora tysiąca różnych odmian pojedynczych sygnałów wydawanych przez te zwierzęta. Rozszyfrowano ok. 200.

Każdy delfin ma swoje imię

I znów analogia do ludzi – krótko po narodzeniu małemu delfinowi nadawane jest imię. Badacze tych wodnych zwierząt wyodrębnili z dźwięków przez nie wydawanych krótkie (0,9 sekundy) piski, prawdopodobnie odpowiedzialne za imię każdego z 14 badanych osobników, a następnie odtwarzali poszczególne nagrania „wołając” konkretnego osobnika, który natychmiast po usłyszeniu swojego imienia podpływał do naukowców. Co więcej – delfin potrafi usłyszeć innego osobnika z odległości 24 kilometrów!



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl